poškození pleti

Co může poškodit vaší pleť

O tom, jak důležité je zachovávat rovnováhu naší kůže a používat vhodné produkty, již víte. Nyní se pojďme podívat, které látky naši pleť mohou poškozovat a měli bychom je používat s určitou opatrností.

nepřátelé kůže

Udělejte si samotest na alergii


Na začátek bych ráda připomněla důležitost samotestu na alergii, test kožní snášenlivosti tzv. patch test, díky němuž zjistíte, jak produkt na kůži zareaguje. Produkt zkoušejte na předloktí a nechte ho tam nejlépe 24 hodin. Pokud neuvidíte žádnou reakci, můžete produkt bez obav začít používat. Pokud zkoumáte složení výrobku a jednotlivé ingredience, podívejte se na nejméně důležitou informaci, a to datum expirace produktu. Nikdy nedávejte na pleť nic, čemu se blíží doba spotřeby nebo co již spotřební dobou prošlo.

1. Parfemace


Velmi často bývá problémem parfemace a slovní spojení ,,bez parfemace,,. To bohužel neznamená, že produkt nemůže obsahovat rostlinné ingredience, které mohou být potenciálními alergeny, a proto je kolikrát tak obtížné najít spouštěč podráždění naší pleti. Zaměřte se na výrobky, které obsahují co nejméně ingrediencí a ideálně jsou neparfemované – tzv. ,, fragrance – free,, produkt by skutečně neměl obsahovat žádnou vůni. Nejvíce takových výrobků najdete v lékárně. V bezpečné zóně nedráždivých produktů se budete pohybovat, pokud zvolíte přípravky vhodné pro citlivou pleť.

2. Konzervanty


Problémovou složkou v kosmetice můžou být také konzervanty, které pomáhají uchovávat produkty co nejdéle fresh, a dále chemikálie, jako jsou parabeny. Mezi nejčastější alergeny patří konzervant methylisothiazonone, který bývá označován jako MI a bývá velmi často spojován s alergiemi a vážnými alergickými reakcemi.

3. Přírodní ingredience


Přírodní kosmetika se může zdát bezpečná vzhledem k tomu, že cokoliv organické, eko, bio je to nejlepší, co můžeme pleti dopřát. Pro náš organismus bezpochyby ano, ale na obličej bych se tomu raději vyhnula. Esenciální oleje a některé rostlinné výtažky bývají dokonce jedovaté. Propolis, alergenní složka včelího vosku, je považován za daleko více alergenní než parabeny. Rostliny jako heřmánek a sedmikráska jsou citlivé na sluneční záření a vyvolávají alergické kožní reakce. Stejně tak rostliny z afrických pralesů a Indonésie jsou pro náš evropský typ kůže nevhodné.

4. Alkohol


S alkoholem v kosmetice je to trošku složitější, ale obecně pokud máte sušší pleť, bude lepší, když se mu vyhnete. Abrazivní scruby opět mohou narušit funkci kůže, proto to s peelingem nepřehánějte. Mimo mechanický peeling buďte opatrní i s chemickým peelingem.
Nejlepší bude, pokud se svěříte do rukou dermatologa. Ten chemický peeling provede bezpečně, sestaví vám domácí program, poradí s výběrem kyseliny a koncentrací na domácí použití společně s dalšími reparačními produkty, které jsou nutné pro zachování zdravé kůže.

5. Pěnivé čistící přípravky


Při výběru čistícího produktu volte ty, které nepění. Za pěnivými přípravky totiž stojí složka zvaná sodium lauryl sulfate nebo monium lauryl sulfate, citlivé pleti může vyvolat podráždění.

6. Vitamin A neboli retinol a AHA a BHA kyseliny


K podráždění může dojít i nevhodným výběrem nebo nevhodnou koncentrací vitaminu A – neboli retinolu, stejně je to i s kyselinami AHA a BHA, proto buďte s výběrem opatrná, případně se poraďte se svým pleťovým terapeutem.

Pokud si nejste některou složkou v kosmetickém produktu jistá, můžete si ji ověřit například v materiálu EWG nebo Cosmetic Ingredient Dictionary. Ukáže vám nejen látku, kterou výrobek obsahuje, ale také její bezpečnost.