zdravá pleť

Klíč ke zdravé pleti

Pokud stále hledáte odpověď na to, jak mít krásnou a zdravou pleť, vraťme se na začátek a zamysleme se nad tím, jak naše kůže funguje.

Kůže jako brnění proti vnějšímu světu


Kůže je největší tělesný orgán, naše brnění, které nás chrání proti poškození mezi vnějším a vnitřním světem. Na naší pokožce žije mnoho mikroorganismů, které nás chrání, a pokud se o pokožku nestaráme správně, může se kožní mikrobiom změnit a tím naše kůže nemůže správně fungovat.

Když dojde k narušení kožní bariéry


Při narušení pleti dochází nejen ke ztrátě vody, ale také do hloubky naší kůže pronikají bakterie, alergenní látky a chemikálie. Naši největší prioritou v péči o pleť by mělo být zachování kožní bariérové funkce a pokud ji narušíte, tak ji v co nejkratším čase reparovat.

Peelingy i časté mytí pleti může pleti škodit


Ano, klíčem ke zdravé pleti je zdravá kožní bariéra, kterou kolikrát dobrovolně ničíme častým mytím, drhnutím, peelingy, exfolianty a nevhodnými produkty. Stejné je to s pupínky a akné, kdy většina produktů na akné obsahuje agresivní vysušující složky, které narušují pleť. Poškozená kožní bariéra může za většinu kožních problémů, dochází při ní k narušení rovnováhy pokožky, kůže vysychá, vypadá unaveně, reaguje začervenáním suchostí, pnutím, svěděním, horkostí, šupinatěním.

Zkontrolujte složení svých kosmetických produktů


Pokud pozorujete výše zmíněné symptomy, zkontrolujte, zda vaše kosmetické produkty neobsahují parfemace, (ty často bývají velmi silnými alergeny), zapátrejte v paměti, zda jste to nepřehnaly s exfoliací. Možná kombinace jednotlivých produktů ve vaší skincare nebyla vhodně zvolená, případně obojí.

Složky, které pleti prospívají


V tomto případě snižte počet produktů na minimum, vyhnete se tak potenciálním alergenům. Do své péče zařaďte bezpečné složky, jakou jsou ceramidy, aminokyseliny, skvalán. Ideální pro Vás budou reparující Cica produkty, které obsahují mojí oblíbenou ingredienci tzv. Centella Asiatica, který uspokojí i tu nejcitlivější pleť. A dále přípravky s urea, glycerinem, vitaminem B5, kyselinou hyaluronovou. Zaměřte se na vyživující a jednoduché produkty, které pro Vás budou bezpečnou volbou. Na nějakou dobu zapomeňte na mechanickou a chemickou exfoliaci, kosmetická ošetření, které obsahují peeling a invazivnější zákroky. Na pleť používejte vlažnou vodu, nikdy ne horkou a svůj čas ve sprše zkraťte.

Tipy na závěr:

  • Přírodní neznamená lepší, proto vynechte produkty, které se chlubí přírodním organickým složením, jelikož mnoho přírodních ingrediencí a přírodních složek mohou na pleti nadělat více škody než užitku.
  • Pečlivě čtěte etikety a vyhněte se produktům, které obsahují alkohol, parfemace, sulfáty a nezapomínejte na každodenní ochranu před sluncem.
  • Pravidlo, že všeho moc škodí, platí v péči o pleť dvojnásob.